AnalizMobil

Yerli ve Milli Sosyal Medya Uygulaması Yazbee

Sosyal medya özellikle son 10 senedir hayatımızın vazgeçilmezi. Türk yazılımcı ve girişimcilerin yerli sosyal medya yorumu ise yazbee

Biraz twitter, biraz instagram, aşırı kolay kullanım, tam bir sosyal medya uygulaması.
Özellikle 2010 yılından beri, her yaştan insanın ilgisini çeken sosyal medya platformları arasında rekabet her geçen gün kızışıyor. Bu platformların arasına tamamen yerli ve milli bir sosyal medya uygulaması da eklendi Yazbee…

3,5 yıl önce Arif Ünver önderliğinde kurulan platform , yaklaşık 100 ’ün üzerinde mühendis, istatistikçi ve tasarımcı tarafından hayata geçirildi. Uygulamanın iyi taraflarından biri de, sunucu altyapısının ve verilerin Türkiye’de depolanıyor olması. Uygulama geliştirilirken, 5 milyon dolar civarında bir harcama yapılmış olması, bu alanda gerçekten kalıcı olmak istediklerini gösteriyor. İsterseniz gelin biraz da uygulama ara yüzünden ve özelliklerinden bahsedelim.

Uygulamaya kayıt olup, anasayfa’ya girdikten sonra uygulama bize, gece ve gündüz olmak üzere 2 farklı renk paleti sunuyor. Bu özelliğe daha önceden Twitter kullanıyorsanız, alışık olabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde Instagram da kullanıcılarına bu seçeneği sundu ancak Yazbee ilk çıktığı günden beri bu özelliğe sahip.

Diğer sosyal medya platformlarında bulunmayan, özellikle biz Türkler için güzel bir seçenek olan, beğenmeme butonu da uygulamada bulunuyor. Ancak kimlerin beğenmediği görülemiyor. Uygulama beğenmeme butonu sayesinde, çok fazla beğenmeme alan kullanıcıları geri plana itiyor. Yine Twitter’dan alışık olduğumuz, Retweet ve Mention gibi özelliklerin benzerleri bu uygulamada da mevcut. Tabi ki artık nerdeyse her uygulamada gördüğümüz takip et butonu, Yazbee’de de kullanılıyor. Böylece beğendiğiniz hesaplardan uzak kalmıyorsunuz.

Diğer uygulamalarda daha önce görmediğimiz güzel bir özellikte, kategori takip etme özelliği. Uygulamada bulunan 24 kategoriden, ilgi alanlarınıza uygun olan kategorileri takip edebilirsiniz, kişileri takip etmeden o kategorideki gönderileri bu sayede görebilirsiniz.

Yine alışık olmadığımız diğer bir özellik ise rozetler kısmı. Bu kısımda uygulama içinde gerçekleştirdiğiniz her bir hareketten belirli puanlar kazanabiliyor yada kaybedebiliyorsunuz. Peki bu puanlar ne işe yarıyor? Uygulama 1’den 5’e kadar seviyeler belirliyor, diğer kullanıcılarla olumlu etkileşiminiz sizi tepeye doğru tırmandırıyor. Uygulamayı aktif şekilde kullanmaya başladığınızda 1. Seviye rozetten başlayarak, 5. Seviyeye doğru yol alıyorsunuz. Ne kadar tepede olursanız, büyümeniz ve ünlü olmanız o kadar kolaylaşıyor. Tabi bunun bir diğer yüzü de mevcut, orda da aynı şekilde ne kadar çok şikayet alır ve ne kadar çok hatalı kategori kullanırsanız, o kadar çok büyümeniz yavaşlıyor ve alt rozetlere düşüyorsunuz.

Uygulamada kendi profilimize girdiğimizde, diğer sosyal medya platformlarından pek fazla farklı olmadığını görüyoruz. Tek farkı sağ üst kısımda rozet seviyenizin de görüntülenmesi.

Uygulamanın yerli ve milli olması bizi gururlandırıyor ve tabi ki destekliyoruz ancak daha özgün ve bizi yansıtan özelliklerin eklenmesi ve artırılması gerektiğini düşünüyoruz. Tabi ki bu gelişim için uygulamanın çok daha fazla kullanılması gerekiyor. Yerli ve milliyi kalkındırmak için en azından siz de Yazbee’yi indirip deneyin. Okuduğunuz için teşekkür ederiz.

Safa Muhammed Karaca – Yazılım Mühendisliği Lisans Öğrencisi

Mehmet Öksüz – Yazılım Mühendisliği Lisans Öğrencisi

Yorum Ekle