GenelGündem

C# da Interface ve Abstract Etkisi

Bu yazımda daha çok yazılımla ilgilenen arkadaşlara hitap etmeyi planlıyorum.
C# programlama dili günümüzde yazılım sektöründe en sık kullanılan programlama dillerinden birisidir.  Gerek oyun programlamada gerek web,   mobil application vb. gibi bir çok alanda kullanılan nesne yönelimli bir dildir. İnterface ve abstract bölümü de burada çok önemli bir yere sahiptir.
Öncelikle bir ara bilgi olarak şunu söylemek istiyorum. İnterface ve abstract konuları, büyük şirketler tarafından işe alımlarda mülakatlarda    çoğunlukla sorulur.
İnterface ve abstract kendi bireysel projelerimizde pek yer almaz. Bunlar daha çok daha kapsamlı kurumsal projelerde kullanılırlar. Kurumsal bir projede bir ekibin kodlamasında çok sık karşılaşılır.
İnterface ve abstract ile birlikte, bir rol model oluşturulmuş olur. Kendisinden türetilip oluşturulacak class’ların nasıl olacağının kuralları oluşturulmuş olur. Programcının yapacağı uygulama bu rol modellerin standartlarında olur. Bu standartların dışında kod yazılması istenmez. Böylece kapsamlı bu projede çalışan yazılımcılar için anlaşılabilirlik ve kodun okunaklığı sağlanır.
Özetle abstract ve inferface , programcı tarafından sonradan oluşturulacak class’lara temel class olur. Oluşturulacak class’a baseClass olarak, kodların class’lar bazında düzenli olmasını sağlar.

Orkun YALINKILIÇ

Yorum Ekle