GenelGündem

Processing Nedir?

Processing, açık kaynak kodlu, Java tabanlı görsel ağırlıklı bir programlama dilidir. Kod yazarak görsel bir çıktı oluşturabileceğiniz, animasyonlar, çizimler hatta basit ama zevkli oyunlar yapabileceğiniz bir ortam oluşturulmaya çalışılmıştır. Aynı zamanda dış dünyadan alınan sinyallerin görselleştirilmesi amacı ile de kullanılabilmektedir. Processing için özel olarak tasarlanan PDE (Processing Development Environment) sayesinde basit ve kullanışlı arayüzü kullanıcılara sunulmuştur.

Processing aynı zamanda programlamaya yeni başlayanlar için güzel bir ortam oluşturmuştur. İlk defa kod yazan kişiler için diğer programlama dilleri başta soyut kalmakta ve kişinin anlamasını zorlaştırmaktadır. Processing ile yazılan kodun bilgisayar tarafında nasıl işlendiğini, değişkenlerin durumları gibi ekrana yazdırılmadıkça görülemeyen fenomenlerin görselleştirilmesi sağlanır. Java tabanlı olduğu için nesne tabanlı programlama da yapılabilmekte olup, class(sınıf) ve object(nesne) kavramları da görselleştirilerek anlaşılması kolaylaştırılabilir.

Processing ’te varsayılan olarak 2 fonksiyon vardır. Bunlar setup ve draw fonksiyonlarıdır. Setup fonksiyonu adından da anlaşılacağı gibi program başlatıldığında bir sefere mahsus olarak çalıştırılır ve içerisine yazılan atamaları ve ayarlamaları gerçekleştirir. Program tekrardan başlatılana kadar bir daha çalıştırılmaz. Draw fonksiyonu ise setup fonksiyonundan sonra çalıştırılır ve içerisine yazılan kodlar program kapatılana kadar tekrar tekrar çalıştırılır ve her bir tur sonunda bir görüntü oluşturur ve ekrana basar. Bu fonksiyonlar haricinde Java dilinin olanaklarını sonuna kadar kullanabilir ve hayal gücünüzün sınırları dahilinde çizimler yapabilirsiniz. Klavyenize sıvı değmesin : ) Sağlıcakla kalın.

Processing PDE ve birçok kaynağa ulaşabileceğiniz resmi Processing sitesi :        https://processing.org

 

Muaz DERVENT

Yorum Ekle