Mobil

Müziği bu uygulama ile dinler misiniz?

Müzik günümüzde hayatımızın önemli bir parçası olmuş durumda. Dolayısıyla müziğe erişim biçimi de aynı oranda önem teşkil ediyor. Bu doğrultuda, farklı platformlar üzerinde müziğe erişim ihtiyacımızı karşılamak için birçok uygulama bulmak mümkün. Deezer’da bunlardan bir tanesi.

12 milyona yakın aktif kullanıcısı olan bir uygulamadan bahsediyorum. Uygulamada premium üyelik sahibi olmadığınız sürece yapabileceğiniz şeyler oldukça kısıtlı.

Uygulamayı kullanmaya başladığınızda ilk olarak size sevdiğiniz müzik türlerini ve şarkıcıları soruyor.  Topladıkları veriler sayesinde seçimlerinize yönelik Flowlar oluşturuyorlar ve uygulamayı kullanmaya devam ettiğiniz süre boyunca  bu Flowlar zevkleriniz doğrultusunda çeşitlendiriliyor. Ama Flow oluşturmak için bize sorulan sanatçı ve müzik türleri seçeneklerinde Türk sanatçılar ve Türk müzik türleri yetersiz. Müzik türleri içerisinde Türk Sanat Müziği, Arabesk, Türk Halk Müziği gibi Türk müziğine özgü kategoriler kullanıcıya sunulmuyor.

Kullanıcının 15 gün ücretsiz şekilde  premium özellikleri denemesi sağlanıyor.

Uygulamanın bir diğer özelliği ise şarkıları dinlerken bir yandan da  şarkı sözlerini görüntülüyor olabilmemiz. Şarkı sözlerinin LyricFind tarafından lisanslanıp sunulduğunu belirtiliyorlar. Fakat burada işlerin pek de iyi  gittiği söylenemez. Örneğin benim kullandığım esnada “Enrique Iglesias- Bailando (Matoma Remix)(İngilizce)” şarkısına ait sözler İspanyolca olarak görüntüleniyordu.

Popüler çalma listeleri adı altında sunulan çalma listelerinin nasıl belirlendiği belli değil. Örneğin Top100 Turkey çalma listesini açtığımızda popüler Türkçe şarkılarla karşılaşmayı bekliyordum fakat Türkiye’de en çok dinlenen yerli ve yabancı popüler şarkıların listelendiğini gördüm. Bu listelerin nasıl oluşturulduğu belli değil.

Uygulama içerisinde kullanıcının feedbacklerini iletebileceği bir form bulunmamakta. Tüm bunları bir mail ile kendilerine ilettim. Fakat gelen cevap hesabın bir deneme sürümü olduğu ve içerikleri görüntüleyemedikleri şeklindeydi.

Belirli bir ücret karşılığı aldığımız hizmetin kaliteli olmasını beklememiz kullanıcı açısından oldukça doğal. Deezer’ın bu beklentiyi tam manasıyla karşıladığı söylenemez. Taleplerinizi dikkate almayan böyle bir uygulamayı kullanmayı düşünür müydünüz?

Yorum Ekle